SMJEŠTAJ
POTREBNA DOKUMENTACIJA ZA SMJEŠTAJ
- ZAHTJEV DOMU ZA SMJEŠTAJ (forma molbe);
- SAGLASNOST KORISNIKA/CE ZA SMJEŠTAJ;
- KOPIJA NOVE LIČNE KARTE;
- KOPIJA ZDRAVSTVENE KNJIŽICE;
- IZVOD IZ MATIČNE KNJIGE ROĐENIH;
- NALAZ INTERNISTE (ne stariji od šest mjeseci. U preporuci ljekara mora da stoji da je korisnik/ca sposoban/na za kolektivni smještaj. Ljekar treba da navede aktuelnu terapiju koju korisnik/ca koristi);
- NALAZ PSIHIJATRA (ne stariji od šest mjeseci. U preporuci ljekara mora da stoji da je korisnik/ca sposoban/na za kolektivni smještaj. Ljekar treba da navede aktuelnu terapiju koju korisnik/ca koristi);
- POTVRDA OD IZABRANOG LJEKARA DA NE BOLUJE OD ZARAZNIH BOLESTI (ne stariji od šest mjeseci. U preporuci ljekara mora da stoji da je korisnik/ca sposoban/na za kolektivni smještaj);
- NEGATIVAN BRZI TEST NA CORONA VIRUS (ne stariji od 72h);
- POSLEDNJI ČEK OD PENZIJE
- UKOLIKO SE RADI O LICU KOJEM JE USTANOVLJENA DIJAGNOZA DEMENCIJE ILI LICA KOJA SU LIŠENA POSLOVNE SPOSOBNOSTI, SMJEŠTAJ SE REALIZUJE PREKO CENTRA ZA SOCIJALNI RAD.
KORISNIK SE SMJEŠTA:
*PREKO CENTRA ZA SOCIJALNI RAD- postupak sprovodi Centar za socijalni rad i donosi rješenje o smještaju;
*DIREKTNIM SKLAPANJEM UGOVORA- potpisnik ugovora je član porodice ili neko od bližih srodnika.
Smještaj u JU Dom starih ,,Bijelo Polje“ obuhvata:
- Stanovanje – Kapacitet Doma je 200 mjesta, podijeljenih na četiri sprata i tri odjeljenja. Sobe su dvokrevetne i trokrevetne, a svaka posjeduje moderni namještaj, TV, frižider, terasu i kupatilo koje je prilagođeno korisnicima usluga. U sklopu Doma nalaze se i prostorije za rekreaciju i druženje korisnika, kao i lijepo uređeno dvorište i ljetnja bašta.
- Ishranu – Profesionalno osoblje domske kuhinje brine o ishrani naših korisnika, koja je prilagođena njihovom zdravstvenom stanju. Serviri brinu da svaki obrok (doručak, ručak i večera) bude na stolovima u trpezarijama u tačno određeno vrijeme.
- Medicinsku zaštitu – Medicinsko osoblje Doma, u saradnji sa sedam angažovanih ljekara specijalista (ljekar opšte prakse, kardiolog, psihijatar, fizijatar, epidemiolog, pulmolog i ortoped), pružaju 24-časovnu njegu svim korisnicima. Medicinska njega obuhvata prevenciju, dijagnostiku, liječenje i rehabilitaciju oboljelih lica. Kroz dokumentaciju koja se uredno vodi, može se pratiti zdravstveno stanje svakog korisnika.
- Kompletnu njegu – Pored brige o vitalnim funkcijama osoblje Doma vodi računa i o higijeni i izgledu korisnika.
- Socijalno-psihološku pomoć – Socijalni radnici i psiholog Doma, kroz svakodnevne razgovore, pomažu boljoj adaptaciji korisnika, vrše analizu i procjenu stanja korisnika i u zavisnosti od toga organizuju rad sa njima: individualni ili grupni.
- Radno-okupacionu terapiju – Radni i okupacioni terapeuti olakšavaju tegobe koje dolaze kao posledica starenja, pomažu očuvanju postojećih životnih navika i interesovanja i podstiču korisnike da treniraju vještine koje smatraju značajnim. Radno-okupaciona terapija organizovana je po sekcijama koje obuhvataju: radne, radno-okupacione, kulturno-zabavne, rekreativne i edukativne aktivosti.
- Pravno-savjetodavnu i administrativno-finansijsku pomoć – Pravna i računovodstvena služba Doma na raspolaganju su korisnicima za sve pravne i finansijske poslove koji se tiču njih samih.